Wydarzyło się…

17.01.2019

W czwartek 17 stycznia 2019r. klasy : Ia, IIIa oraz IVa wraz z wychowawcami i rodzicami odwiedzili mieszkańców Domu Pomocy Społecznej ?Prząśnik? w Brenniku. Uczniowie przedstawili ?Jasełka? , program poświęcony ?Dniu Babci i Dziadka? , a także śpiewali piosenki i pieśni patriotyczne. Po występie ?z kolędą? odwiedzili mieszkańców pozostających w pokojach. Wzruszenie było ogromne, zarówno dla pensjonariuszy jak i dla dzieci, które długo będą pamiętać to spotkanie. Wszystkim mieszkańcom podarowano wykonane przez siebie anioły. Nie obeszło się bez słodkiego poczęstunku, ale i zaproszenia na kolejne spotkanie.

21.12.2018

Przed Świętami Bożego Narodzenia  21 grudnia w  budynku w Wągrodnie zostały wystawione Jasełka. Miały nieco inny charakter niż przedstawiane do tej pory, gdyż nawiązywały do Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. 

W przedstawieniu obok Świętej Rodziny, aniołów, pasterzy, Trzech Króli  przy żłóbku pojawili się ułani, dziewczynki w barwnych, ludowych strojach, marynarze i inni Polacy.

Śpiewane kolędy oraz  życzenia składane przez występujących uczniów odnosiły się bezpośrednio do naszego kraju wyrażając troskę o Ojczyznę.

 

21.11.2018

21 listopada ? obchody Światowego Dnia  Życzliwości i Pozdrowień.

Święto to powstało z inicjatywy braci Briana i Michaela Mc Cormacków, którzy w 1973 roku zaprotestowali przeciwko konfliktowi zbrojnemu pomiędzy Egiptem a Izraelem. Jego idea jest wciąż taka sama ? bądźmy dla siebie mili, życzliwi,  ?rozwiązujmy problemy w sposób pokojowy, a nie siłowy?.

Przesłaniem  tego dnia jest przypomnienie, iż to,  jak traktujemy innych jest niezmiernie istotne. Ważne, żeby zapomnieć o nienawiści, antypatii, wrogości i mało przyjemnych słowach.

W naszej szkole również celebrowaliśmy ten dzień.  Upłynął on ph ;?Bądź życzliwy nie od święta, o tej prawdzie wciąż pamiętaj.?  Dominowały dwie barwy : błękit – kolor pokoju i nieba oraz  biel- kolor światła .  Witaliśmy się podaniem ręki i słowami: ?Dobrze, że jesteś?. Zwracaliśmy uwagę na to , iż  ?Życzliwość się opłaca, bo do nas wraca?.  Nie zabrakło sentencji wzywających do życzliwych zachowań , a rozdawanych wśród uczniów. Aniołki, które  pracowały na zlecenie ?szkolnej poczty?, przynosiły ?Dobrotki: – laurki z pozdrowieniami i życzeniami. Tego dnia  ?dobrotki? zostały zaniesione do wielu miejsc : Punktu Przedszkolnego, Szkoły w Rui, Urzędu Gminy , a także do osób starszych.

Oby przewodnie hasło tego dnia  nie poszło w niepamięć.

07.11.2018

Celebrujemy Stulecie Odzyskania Niepodległości

Kilka dni przed 11 listopada nasza szkoła zorganizowała w świetlicy w Wągrodnie Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej.  Głównym jego celem było przede wszystkim upamiętnienie  Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Na uroczystość zostali zaproszeni uczniowie i nauczyciele wraz Dyrektorem panią Joanną Stenzel-Chomiak i wicedyrektorem panią Marią Kubas, przedstawiciele władz gminy: Wójt Pan Paweł Gregorczuk i Sekretarz Pani Mariola Kądziela,  sołtys Wągrodna Pani Monika Jasilkowska oraz wszyscy mieszkańcy.

Uczestnicy spotkania  z wielkim przejęciem śpiewali dla Niepodległej, począwszy od najmłodszych pięcio- i sześciolatków aż po gimnazjalistów. Wiele utworów wywołało wśród publiczności ogromne wzruszenie. Niektórzy laureaci śpiewali ułożone przez siebie teksty mówiące o miłości do Polski oraz jej drodze do wolności.  ?Łzy cisnęły się do oczu?- powiedział jeden z  widzów.

Wszystkim gościom i uczestnikom spotkania bardzo dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy.

10 – 11.2018

W październiku Szkoła Podstawowa w Wągrodnie przygotowała w kościele wystawę poświęconą  wielkiemu Polakowi – św. Janowi Pawłowi II. Trwająca blisko dwa tygodnie ekspozycja wpisała się w obchody stulecia odzyskania Niepodległości przez Polskę, gdyż to właśnie słowa naszego Papieża – jak mówi Prezydent naszego kraju pan Andrzej Duda – dodawały nam otuchy w czasach walki o wolność i były dla nas drogowskazem w trudnym procesie budowy niepodległego państwa. Święty papież Jan Paweł II na zawsze pozostanie dla nas wzorem patriotyzmu i człowieczeństwa zakorzenionego w świecie chrześcijańskich wartości” – zaznaczył pan Prezydent. Jan Paweł II  przybywając z pielgrzymką do Polski zawsze najpierw całował ojczystą ziemię. Pamiętamy Jego słowa: „Ja tej ziemi ogromnie wiele zawdzięczam. Polska i Polacy w moim sercu  zajmują miejsce szczególne. Wracając do Watykanu nie opuszczam mego rodzinnego kraju, zabieram ze sobą widoki ziemi ojczystej.”

Osoba św. Jana Pawła II oraz cały jego pontyfikat uczyły i nadal uczą wszystkie pokolenia nie tylko miłości do kraju, ale również przebaczenia, szacunku, tolerancji dla drugiego człowieka. To on  zasiewał i nadal sieje w nas dobro, dlatego musimy o nim pamiętać. Temu m.in. służyła wystawa. Obejrzeli ją oprócz parafian uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wraz Dyrektorem panią Joanną Stenzel-Chomiak i wicedyrektorem panią Marią Kubas oraz władze gminy: Wójt Pan Paweł Gregorczuk i Sekretarz Pani Mariola Kądziela.

Wśród eksponatów znalazły się pamiątki związane z całym życiem Karola Wojtyły. Najstarsze mają blisko 40 lat. Dużym zainteresowaniem cieszyły się   książkowe albumy, czasopisma ,gazety, pamiątkowe monety, medale, figury, obrazy. Jeden z nich namalował Białorusin polskiego pochodzenia.

 Pamiątki dotyczące pobytu Jana Pawła II w Legnicy stanowiły oddzielną część wystawy.   Niektóre eksponaty zostały przywiezione z Rzymu. Całość ubogaciły prace plastyczne uczniów naszej szkoły- laureatów konkursu: „Jan Paweł II – Promieniowanie Ojcostwa”.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania wystawy cieszącej się dużym zainteresowaniem wszystkich pokoleń. Tym, którzy wypożyczyli eksponaty oraz tym, którzy pracowali przy jej tworzeniu.

09.11.2018

W dniu dzisiejszym w naszej szkole odbyły się uroczystości upamiętniające setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. O godzinie 11.11 wszyscy uczniowie uroczyście odśpiewali hymn Polski.

23.10.2018

W piątek, 23 października, w świetlicy w Wągrodnie odbyła się uroczystość, podczas której nasi najmłodsi koledzy i koleżanki zostali oficjalnie pasowani na przedszkolaków. Program artystyczny przygotowany pod okiem pani Weroniki bardzo podobał się zgromadzonym uczniom, rodzicom i gościom spoza szkoły. Wójt gminy Ruja pogratulował dzieciom występu a pani dyrektor osobiście pasowała każdego z nich na przedszkolaka. Dzieci otrzymały też prezenty i pamiątkowe dyplomy.

17.10.2018

Dzień dzisiejszy był w naszej szkole Dniem Krzykliwego Ubioru. W hallu szkoły sprzedawane były ciasta i przetwory przygotowane przez rodziców, a dochód z ich sprzedaży przeznaczony był na pomoc naszemu uczniowi Hubertowi, który uległ ciężkiemu poparzeniu. Wszystkim serdecznie dziękujemy za pomoc!

15.10.2018

Obchody tegorocznego Dnia Edukacji Narodowej miały miejsce w naszej szkole w poniedziałek, 15 października. We wszystkich budynkach odbyły się uroczyste akademie a uczniowie przygotowali programy artystyczne. Dodatkowo, w budynkach w Wągrodnie i Polance, odbyło się pasowanie na pierwszoklasistę połączone również z pięknymi występami.

Więcej zdjęć a także krótkie filmy z występów dzieci można zobaczyć na naszym fanpage’u na FB. Zapraszamy!

20/21.09 2018

Sprzątanie Świata (Clean Up the World) to międzynarodowa akcja, która odbywa się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. W tym roku hasło przewodnie akcji to „Akcja segregacja – 2x więcej, 2x lepiej.”

W budynku A sprzątały dzieci z klas „0”, III, IV, V i VI. Akcją objęto teren wsi Wągrodno, drogę Wągrodno – Komorniki oraz dwa cmentarze – przykościelny i gminny. Uczniowie zebrali ok. 180 litrów plastiku i metalu, 180l szkła oraz 550 litrów śmieci mieszanych.

W budynku B dzieci z klas I, II, IV i V sprzątały teren wsi Polanka i cmentarz. Zebrano 95 litrów szkła, 95l plastiku i metalu oraz 250 litrów śmieci mieszanych.

W obu budynkach akcję poprzedziły zajęcia edukacyjne dotyczące aktualnych zasad segregacji śmieci.

Hasło dnia: „Najlepiej nie śmiecić” bardzo się dzieciom spodobało.

 

05.09.2018

W Starostwie Powiatowym w Legnicy zostały wręczone nagrody uczestnikom II edycji Powiatowego Konkursu Literackiego „Nasza ziemia, nasz dom – pamiętnik pokoleń c.d.”

Wśród nagrodzonych znalazł się uczeń naszej szkoły Michał Nadzieja, zajmując prestiżowe III miejsce. Uczeń przygotował pracę pod kierunkiem pani Małgorzaty Hercog-Staśko.

Obszerny artykuł oraz zdjęcia z tego konkursu znajdują się na stronie lca.pl. Link: http://edukacja.lca.pl/legnica,news,71503,Wzruszaj_ce_na_ws?

03.09.2018

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wągrodnie uroczyście rozpoczęli nowy rok szkolny. W budynku A w Wągrodnie uroczystość rozpoczęła się mszą świętą. Po mszy uczniowie, rodzice i nauczyciele zgromadzili się w hallu szkoły i odśpiewali hymn państwowy. Po hymnie, pani Małgorzata Hercog-Staśko przedstawiła zgromadzonym najważniejsze informacje dotyczące wybuchu Drugiej Wojny Światowej a następnie pani wicedyrektor Maria Kubas zapoznała zebranych z informacjami dotyczącymi nowego roku szkolnego. Po apelu uczniowie udali się ze swoimi wychowawcami do sal lekcyjnych.