“JEDEN-ZERO DLA NIEBA” – z jasełkami poza szkołę

Na zaproszenie ks. Wiesława Złotka uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wągrodnie z budynku B w Rui przygotowani przez panie: Malwinę Skultecką i Wioletę Zielińską 19 stycznia 2020r. w Sanktuarium Męki Pańskiej w Tyńcu Legnickim wystawili bożonarodzeniową inscenizację obrazującą walkę dobra ze złem pt. “Jeden zero dla nieba”. Spotkanie w kościele zakończyło się wspólnym śpiewaniem kolęd prowadzonym przez uczniów z budynku A w Wągrodnie pod kierunkiem pani Zofii Laszkiewicz.

   

Jasełka zostały obejrzane z ogromnym zainteresowaniem. Niezmiernie ważnym elementem przedstawienia był jego wychowawczy aspekt wyrażony przez tęsknotę za miłością i życzliwością wśród ludzi oraz negację takich wad jak “podlizywaizm, obgadywaizm, papugizm, nabieryzm, krętacyzm, na dudka wystrychnizm, nieszczeryzm, co ślina do gęby przyniesizm”. Puenta inscenizacji okazała się jednak optymistyczna, gdyż potyczki piekła i dobra zakończyły się wynikiem : “jeden zero dla nieba”.

   

Życzliwość i wysoką ocenę publiczności uczniowie zdobyli nie tylko dzięki swej, można by rzec, aktorskiej grze ale również ze względu na stroje, scenografię. Po obu stronach znajdowały się dwa poziome parawany; do lewego przypięty niebieski materiał symbolizujący przestrzeń nieba, do prawego-czerwony oznaczający przestrzeń piekła. Na scenie po obu stronach widoczne były porozrzucane poduszki (po stronie aniołów – niebieskie i białe, po stronie diabełków – czerwone). Elementem odróżniającym przestrzeń nieba i piekła były ustawione po obu stronach krzesła – przykryte białym materiałem po lewej stronie (tron Archanioła); po prawej-czarny materiał na krześle (tron Lucyfera). Dodatkowo po anielskiej stronie sceny stałą drabina przykryta białym materiałem) . Na uwag zasługiwały także rekwizyty, muzyka, ale również światło: reflektory oświetlające scenę od przodu (jeden reflektor skierowany na niebo, drugi – na piekło) oraz dwa reflektory oświetlające parawany.

   

Dzięki życzliwości Rady parafialnej na zakończenie wszystkich występujących zaproszono na słodki poczęstunek do świetlicy.